Kategórie
Pôžičky

Pôžičky – akú si zvoliť?

Pôžička je niečo, bez čoho sa väčšina ľudí nezaobídeAk uvažujete o tom, že by ste si chceli vziať nejakú pôžičku, v tomto článku vám predstavíme, o aké druhy môžete požiadať. V prvom rade platí, že ak budete počuť o poskytovateľovi úverov, je to to isté ako poskytovateľ pôžičky. V rámci tejto problematiky by ste si mali zapamätať pojmy ako veriteľ – poskytovateľ, dlžník – čerpateľ, doba splatnosti – doba, počas ktorej musí byť požičaná suma splatená, úrok – percento uvedené pri úvere, ktoré naznačuje koľko eur preplatíte pri jeho splatení. Chceli by sme ešte dodať, že každá a jedna pôžička je dostupná aj na stránke, ku ktorej sa dostanete po kliknutí na označený odkaz.

Vo všeobecnosti ich rozdeľujeme podľa toho, akú dlhú dobu splatnosti majú. Hovoríme o krátkodobých a dlhodobých. Delíme ich aj podľa toho, kým vám sú poskytnuté – nebankové alebo bankové. O bankových a nebankových poskytovateľoch si povieme pri každom type úveru. Prejdime teda k všeobecnému deleniu.

Dlhodobý typ

Dlhodobé pôžičky sú také, ktorých doba splácania trvá aj niekoľko desiatky rokov. Môžete si zvoliť dlhodobé nebankové alebo dlhodobé bankové. Doba splatnosti je ovplyvnená hlavne sumou, ktorá presahuje (niekedy aj niekoľko násobne) aj 100 000 eur.

Samozrejme takéto úvery majú náročné podmienky na žiadateľa a pritom nezáleží na tom, či si zvolíte bankové alebo nebankové pôžičky. Ale je možné, že práve tie nebankové budú mať prijateľnejšie podmienky. Pri takýchto vyšších sumách musí každý počítať s dokladovaním príjmu, so založením niečoho (nemusí to byť konkrétne vaša nehnuteľnosť), či s nazeraním do registra dlžníkov.

Dlhodobé pôžičky majú v porovnaní s inými typmi nižšie úrokové sadzby. Nebankové ich môžu mať o niečo navýšené, ale to je len v prípade, že ponúkajú lepšie podmienky na získanie takejto vyššej sumy. Na druhej strane existujú také nebankové firmy, ktoré poskytujú lepšie úrokové sadzby, než tie bankové. O čo ale konkrétne úroku ide? Úrok je číslo v percentách, ktoré predstavuje zisk poskytovateľa resp. to, čo zaplatíte mesačne navyše. V súvislosti s dlhodobými úvermi si je nevyhnutné všímať aj RPMN (ročnú percentuálnu mieru nákladov), ktoré je takisto vyjadrené v percentách, ale býva o niečo vyššie než úroková miera, pretože zahŕňa aj iné poplatky s danou pôžičkou spojené. U niektorých spoločností dokonca presahuje aj niekoľkonásobok úrokovej miery, čo môže byť v konečnom dôsledku oveľa nevýhodnejšie, ako úver s vyššou úrokovou sadzbou, ktorého RPMN sa približuje práve číslu tejto sadzby.

K dlhodobým zaraďujeme aj refinancovanie úveru. Danou tématikou sa bližšie zaoberá aj článok na Wikipedii.

Refinancovaním sa môžete dostať k výhodnejšiemu úveruRefinancovanie úveru

Refinancovanie úveru je typ dlhodobej pôžičky, ktorý je špeciálne vytvorených pre takých žiadateľov, ktorí sú dlžníkmi viacerých pôžičiek. Refinancovanie úveru umožňuje spojiť všetky vaše dlžoby do jednej. Funguje to tak, že sprostredkovateľ refinancovania úveru vyplatí všetky vaše súčasné úvery a to znamená, že už budete dlžný len tomu jednému veriteľovi. Ľudia využívajú refinancovanie úveru, pretože väčšinou navrhuje lepšie podmienky (v rámci nich lepší úrok, lepšie splátky…). Samozrejme nie každé refinancovanie úveru môže byť výhodné, a preto si vždy vopred zvážte, či sa neukrátite o viac eur s refinancovaním úveru, ako so splácaním každého a jedného úveru zvlášť.

Krátkodobé

Krátkodobé pôžičky sú taký typ, ktorý má kratšiu dobu splatnosti. Väčšinou je to niekoľko dní, prípadne niekoľko mesiacov. V rámci krátkodobých rozlišujeme rýchle a ihneď. Povedzme si teda niečo ku každému typu.

Rýchle

Rýchle pôžičky sú, ktoré vám môžu byť od schválenia doručené do týždňa. Väčšinou ide o nebankové firmy, ale v poslednej dobe badáme aktivitu aj u bankových sprostredkovateľov, ktoré budú mať samozrejme náročnejšie podmienky. U obidvoch poskytovateľov treba počítať so zvýšeným úrokom (od 20-30%). Majú kratšiu dobu splatnosti než dlhodobé. Pohybuje sa od niekoľkých dní, až po 84 mesiacov. Dokážu vám rýchlo sprostredkovať do 6 000 eur. Bankové rýchle úvery však poskytnú rýchlo o čosi menšie čiastky.

Existujú aj také typy pôžičiek, ktoré dostanete v rekordne krátkom čase na účetIhneď na účte

„Ihneď“ je typ takých pôžičiek, ktoré vám dokážu peniaze odoslať už do 10 minút od schválenia žiadosti. Zaraďujú sa výhradne medzi nebankové úvery. Do 10 minút vám sprostredkujú až 350 eur a to všetko bez náročných podmienok. Úroková sadzba typu ihneď je opäť vyššia, pohybuje sa okolo 23%, ale úspešne sa jej môžete vyhnúť, ak žiadate po prvýkrát u sprostredkovateľov Ferratum alebo Pôžičkomat. Táto ponuka má jedno obmedzenie, a to je, že si bezúročne môžete požičať do 150 eur. Čo sa týka doby splatnosti, tak tá sa pohybuje od 5 do 30 dní.

V rámci krátkodobých sú vám dostupné aj bez registra, bez dokladovania príjmu, pre nezamestnaných, či bezúčelové pôžičky. Mnohokrát sú všetky tieto typy dostupné naraz a to pri type ihneď, ktoré sú dostupné aj pre dôchodcov, študentov či ženy na materskej.

Úverová kalkulačka

Úverová kalkulačka je nástroj, ktorý vám pomôže vypočítať, či sa vám vami vybraná pôžička vyplatí. Úverová kalkulačka obsahuje údaje ako úrok, RPMN, výška požičanej sumy, doba splatnosti, výška mesačnej splátky a výsledná splatená suma.

Rzdeľujeme ich aj podľa toho, akým spôsobom o nich požiadate: sms, online, cez telefón alebo využite osobné stretnutie.

Sms žiadosť

Sms pôžička je taká, ktorá je prístupná vďaka mobilným telefónom. Potrebné je si zistiť sprostredkovateľov, číslo, na ktoré treba sms žiadosť odoslať, ako aj správnu formu sms žiadosti. Dokáže žiadateľom sprostredkovať až 500 eur do 4-7 dní, ale väčšinou majú náročnejšie podmienky než tzv. úvery ihneď. Napríklad budú určite nazerať do registra dlžníkov. Je sprostredkovaná výhradne nebankovými subjektmi.

Online z domova

Je bezkonkurenčne najrýchlejšia z neosobných spôsobov žiadosti. Žiadosť je vypísaná veľmi rýchlo, ako aj odpoveď od sprostredkovateľa sa snaží byť žiadateľovi odoslaná takisto rýchlo. Je to spôsob, akým môžete požiadať o bankové, ale aj nebankové pôžičky. Dokonca zachováva vašu anonymitu.

Pôžička cez telefón je jednou z možných alternatív.Cez telefón

Pôžička cez telefón patrí tiež k rýchle vybaveným úverom, ale k celkovej sume musíte prirátať aj cenu za hovor. Priamo cez telefón sa môžete pracovníka opýtať na všetko, čo vás zaujíma.

Osobné stretnutie

Osobné stretnutie sa využíva hlavne pri tých spoločnostiach, ktoré majú svoje pobočky, teda pri tých bankových. V súčasnosti sa rozširuje pôsobnosť nebankových spoločností, a tak sa už môžete stretnúť aj s niektorými nebankovými, ktoré majú svoju vlastnú pobočku.

Pri výbere si dobre preskúmajte, od koho si chcete požičať. Toho, komu môžete veriť si môžete ľahko overiť na webovej stránke Národnej banky Slovenska, ktorá obsahuje zoznam len tých spoločností, ktoré dostali licenciu na sprostredkovanie pôžičky. Tie spoločnosti, ktoré sa na zozname nenachádzajú, pravdepodobne nebudú až také dôveryhodné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.